5 rzeczy za które niektórzy nie cierpią łyżwiarstwa figurowego

[Głosów:4    Średnia:2/5]

Niektórzy je kochają, inni nie znoszą twierdząc, że łyżwiarstwo figurowe nie jest prawdziwym sportem. Dziś postaramy się zmierzyć z kilkoma częstymi opiniami ludzi, którzy za tą dyscypliną nie przepadają.

men1

Powód 1
„Muzyka jest beznadziejna”

Nasza odpowiedz:
W powszechnej opinii łyżwiarstwo kojarzy się z występami do muzyki klasycznej. O gustach się nie dyskutuje, ale trzeba dodać, że tak jak zmienił się taniec, tak też zmieniło się łyżwiarstwo i wybierana muzyka. Nuty Carmen lub Jezioro łabędzie są wciąż częstym motywem, ale zarówno trenerzy jak i sędziowie pozwalają na większą dowolność niż kilkanaście lat temu. Nowością jest, że od dwóch lat muzyka z wokalem towarzyszy nie tylko w konkurencji tańca na lodzie, ale również występom solistów i par sportowych. Znikł też taniec obowiązkowy wykonywany przez wszystkie pary do tego samego akompaniamentu. Radiowe przeboje oraz znana muzyka filmowa są coraz częściej wybieranym podkładem, a na łyżwiarskiej gali panuje prawdziwie dyskotekowa atmosfera.

lyżwiarka

Powód 2:
„Sędziowie robią co chcą”

Nasza odpowiedz:
W łyżwiarstwie ocenia się wartość techniczną oraz wymiar artystyczny. Szczególnie ta druga część oceny bywa kontrowersyjna. Jednak od kiedy wprowadzono nowy system sędziowania (punkty za elementy zamiast skali 0-6.0) stała się bardziej obiektywna: wszystkie przyznane za poszczególne elementy punkty lub odjęcia mają swoje odzwierciedlenie w protokole, a ponadto dozwolone jest wykorzystanie powtórek, aby uniknąć pomyłki – rzecz na którą kibice piłkarscy wciąż czekają.

sdziowie łyżwiarstwo

Powód 3

„Matko kochana w czym oni jeżdżą?”

Nasza odpowiedz:

Program łyżwiarski ma być unikalnym występem i nawiązujący do charakteru muzyki kostium jest jego częścią. Niektórzy łyżwiarze idą zbyt daleko, jakby chcieli odwrócić uwagę od niedociągnięć technicznych, ale jest to na szczęście margines. Stylistyka jest zmienna i mocno nawiązuje do ducha czasu, jeśli zatem kogoś śmieszą stroje łyżwiarzy, szczególnie z lat 80-tych i 90-tych, niech spojrzy jak w tym czasie ubierały się gwiazdy muzyki.

men3

Powód 4

„Bo łyżwiarstwo nie jest sportem dla prawdziwego faceta”

Nasza odpowiedz:

O ile większości osób nie przeszkadzają solistki, to panowie jeżdżący na łyżwach wzbudzają czasem złośliwe komentarze. Jest to związane głównie z aspektem artystycznym czy wspomnianym już kostiumem, który czasami może odbierać nieco męskości. Każdemu krytykowi radzimy jednak zwrócić uwagę na aspekt techniczny i siłowy tego sportu. Z boku wszystko wygląda łatwo, ale w rzeczywistości jest to fizycznie bardzo wymagająca dyscyplina, a oglądając zawody w telewizji często „nie czuć” prędkości z jaką poruszają się najlepsi łyżwiarze. Ponadto, sport ten cechuje duża indywidualność i wielu łyżwiarzy preferuje zdecydowanie „cięższy” styl jazdy. Dobrym przykładem jest Elvis Stojko trzykrotny mistrz świata w łyżwiarstwie figurowym, który jednocześnie zdobył wicemistrzostwo świata w Kung-fu.

men2

Powód 5

„To nie jest w ogóle sport”

Nasza odpowiedz:

To częsty komentarz zamykający dyskusję. Sport stanowi bardzo szerokie pojęcie i jeśli cenimy sobie zmagania drużynowe to rzeczywiście nie są one sednem tej dyscypliny (chociaż na olimpiadzie w Soczi rozdano medale w kategorii drużyn narodowych). Innym argumentem jest brak bezpośredniej rywalizacji twarzą w twarz, niczym na ringu lub boisku piłkarskim. Nikt jednak nie kwestionuje, że lekkoatletyka jest sportem mimo, że zawiera wiele dyscyplin indywidualnych. Ponadto, jak w każdym sporcie również tutaj psychologiczne wpływanie na rywali np. podczas rozgrzewki czy też wylosowana kolejność startu są istotnymi elementami rywalizacji. Na koniec można dodać, że łyżwiarstwo figurowe jest dyscypliną olimpijską nieprzerwanie od 1908 roku, czyli było obecne jeszcze przed wydzieleniem Olimpiady Zimowej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz