Gdy nie ma lodu: hulajnoga!

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

Służą zarówno mężczyznom w garniturach, jak i dzieciom, które niedawno nauczyły się chodzić. Hulajnogi, bo o nich mowa niepostrzeżenie wtopiły się w miejski krajobraz. Spróbujemy spojrzeć na te dwukołowe pojazdy z innej, niż zwykło się je postrzegać strony – w kontekście treningu łyżwiarskiego.

Latem, gdy nie ma dostępu do lodowiska substytutem treningu dla wielu łyżwiarzy są rolki, a dla poprawy kondycji chętnie korzystamy z roweru. Hulajnogi kojarzą się raczej z mało wymagającym sprzętem dla dzieci, pozwalającym co najwyżej na ciut szybsze poruszanie się po mieście.

Jest to niedocenienie możliwości tego pojazdu. Jazda z jedną nogą na platformie przypomina bowiem jazdę na jednej łyżwie. W przeciwieństwie do ćwiczeń „na sucho” używając hulajnogi pozostajemy w ruchu na niestabilnym podłożu. Na hulajnodze można wykonywać slalomy, a nawet dość ostre łuki, wszystko zależy od wprawy, prędkości i wielkości kółek. Zaletą okazuje się też oparcie rąk na kierownicy. Można ten element potraktować jak poręcz na sali baletowej i za jego pomocą skupić się na postawie i balansie. Klasyczne odbicie na hulajnodze nie jest łyżwiarsko poprawną techniką, mimo to świetnie wzmacnia mięśnie nóg oraz uczy miękkiej pracy kolan.

Rozmiar kółek nie jest kluczowy dla ćwiczenia balansu, ale większe są przeważnie szybsze. Do naszych testów użyliśmy hulajnóg „dla dorosłych” o dość dużych kołach średnicy 205 mm.

 

A oto kilka przykładowych ćwiczeń z wykorzystaniem hulajnogi:

1. Przysiad –pistolet

Stajemy wyraźnie z przodu platformy i schodzimy na jednej nodze do przysiadu. Ważne, aby cały czas ciężar ciała był nieco „z przodu” – należy mocno zgiąć nogę, nie tylko w kolanie, ale również w kostce. Zaletą oparcia rąk na rączkach hulajnogi jest łatwiejsza kontrola pleców oraz pomoc przy wstawaniu z przysiadu. To, jak nisko zejdziemy zależy od naszej wprawy i odwagi, ale ważne jest, aby nogę wolną trzymać wyprostowaną i mocno zamykać biodro tak, jakbyśmy chcieli złączyć kolana.

Przysiad na hulajnodze

2. Przysiad pączek

Jest to alternatywna pozycja przysiadu na jednej nodze. W tym wypadu nogę wolną krzyżujemy za sobą i schodząc w dół uginamy, jakbyśmy chcieli na niej usiąść. Ponieważ w tym przypadku większa część ciężaru ciała pozostaje z tyłu, należy jeszcze bardziej zwrócić uwagę na zgięcie w biodrach i pochylenie się do przodu.

3. Jazda w jaskółce

Wykorzystując podparcie rączek hulajnogi. Podnosimy nogę wolną (na ile możemy), do pozycji „jaskółki”, jednocześnie pochylamy tułów do przodu. W tym ćwiczeniu ważne jest by nie opierać się na rączkach zbyt mocno, bo grozi to „stanięciem” na przednim kółeczku. Aby tego uniknąć, ustawiamy się na platformie nieco dalej niż przy przysiadzie oraz dbamy o uniesienie głowy i wygięcie pleców w lekki łuk. Noga wolna powinna pozostać w osi ciała i być otwarta w biodrze (palce stopy kierujemy lekko do boku zamiast w dół).

4. Pozycje łyżwiarskie

Stojąc na platformie możemy wyobrazić sobie, że jedziemy na jednej łyżwie. Możliwe jest wyczucie momentu,  kiedy dociskamy stopą naszą wyimaginowaną, zewnętrzną lub wewnętrzną krawędź. Wtedy, przenosimy nogę wolną w różne pozycje. Dobrym ćwiczeniem balansu jest też symulacja pozycji do piruetu lub rotacji w skoku. Podczas wykonywania ćwiczenia można skupić się na detalach, takich jak ustawienie bioder czy złączenie kostek.

 

 

Powyższe ćwiczenia najlepiej jest wykonywać na obie nogi. Należy też pamiętać o zachowaniu względów bezpieczeństwa:

1. Jeździć tylko na równej nawierzchni.

2. Zachować bezpieczną prędkość.

3. Używać ochraniaczy i sprawdzonego sprzętu.

4. Nie przeceniać swoich możliwości.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz