Zamieniamy łyżwy na rolki

[Głosów:12    Średnia:3.3/5]

Jazda na rolkach to wspaniały sposób na utrzymanie dobrej formy poza sezonem łyżwiarskim. Na rynku można znaleźć wiele typów rolek, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak w gruncie rzeczy dają różne możliwości jazdy. Na co więc postawić? Czy można kierować się jedynie estetyką butów?

Rolki, flickr, Samantha Marx, CC BY 2.0

Autor: Samantha Marx, Flickr, CC BY 2.0

Wydaje się, że dla tych, którzy próbowali swoich sił na łyżwach łatwiej będzie nauczyć się także jazdy na kółeczkach. Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, jeśli założymy na nogi nieodpowiedni w stosunku do naszych oczekiwań sprzęt. Kierowanie się jedynie wyglądem rolek zupełnie więc odpada, no chyba, że zmienianie nawyków i preferencji ruchowych nie stanowi dla nas żadnego problemu.

Rolka figurowa, wikimedia

Rolka do jazdy figurowej z oddzielnie montowaną płozą

 

Na pierwszym etapie wyboru rolek powinniśmy zastanowić się jaką jazdę preferujemy. Czy stawiamy na szybkość, czy na zwrotność w celu robienia trików i przejść. Jeśli podczas lodowiskowych wypadów zadowalała nas spokojna jazda w kółeczko, warto wziąć pod uwagę rolki rekreacyjne, jeśli natomiast uwielbiamy szybkość, to z powodzeniem możemy szukać specjalnych rolek do jazdy szybkiej. Z kolei dla tych, którzy chcą nauczyć się czegoś więcej lub przełożyć figurowe umiejętności na twardą nawierzchnię polecamy rozważenie rolek freestylowych lub specjalistycznych do jazdy figurowej. Jeśli nie jesteśmy pewni, które są które spytajmy sprzedawcę o ich dostępność (w przypadku tych ostatnich, nie nabędziemy ich raczej w zwykłym sklepie sportowym. O ich możliwość kupna pytajmy w sklepach specjalizujących się w sprzedaży profesjonalnych łyżew figurowych).

 

 

Tabela rolki

Najważniejszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem są kółka oraz co z tym się wiąże rozstaw płozy. Kółka zrobione z syntetycznego kauczuku (plastikowych w ogóle nie bierzemy pod uwagę ze względu na bardzo słabą jakość) w zależności od typów rolek różnią się wielkością, czyli średnicą mierzoną w milimetrach oraz twardością oznaczaną literą A. Parametry te wpływają na zwrotność i odczucie komfortu na różnych nawierzchniach. Najmniejsze kółeczka na rynku mogą mieć zaledwie 47 mm, natomiast te, największe 110mm. Generalnie, im mniejsze kółka, tym lepsza zwrotność, dlatego też są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną nauczyć się przeróżnych kroków i chcą doskonale opanować jazdę tyłem. Z kolei duże kółka sprawią, że nabierzemy szybkości i poczujemy wiatr we włosach, co trudno byłoby uzyskać przy tych mniejszych. Jednak pamiętajmy, że im większe kółka, tym gorsza zwrotność, dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie już na samym początku jaki charakter jazdy najlepiej będzie nam odpowiadał.

Przy kupnie rolek warto także zwrócić uwagę na płozy, a dokładniej na to, jak bardzo wystają poza but (duży rozstaw cechuje rolki szybkościowe, ale utrudnia wykonywanie figur) oraz jaki rozmiar kółek osadzony jest w nich od nowości i czy jest to rozmiar maksymalny. Ponieważ kółeczka można odkręcić, warto jest sprawdzić, czy będziemy mogli z czasem wymienić je na większe. Ważny jest też materiał z którego wykonana jest szyna płozy. Lepsze modele mają płozę wykonaną z dobrych jakościowo stopów aluminium, co znacznie zmniejsza ciężar i zwiększa wytrzymałość. W tanich rolkach o podobnej na pierwszy rzut oka technologii istnieje ryzyko wygięcia tego elementu, co może utrudnić lub uniemożliwić jazdę.

Oprócz wielkości kółek należy również zwrócić uwagę na ich twardość. Twardość waha się w przedziale od 74 do 101, przy czym, im mniejsza liczba przy literze A, tym kółeczka są miększe. Parametr ten decyduje o tym, czy podczas jazdy poczujemy większą lub mniejszą amortyzację oraz będziemy mieli lepszą lub gorszą przyczepność, przekładającą się także na szybkość jazdy. Dobrą amortyzację zapewniają kółeczka miękkie, mieszczące się w przedziale od 74 do 82A. Są jednak mniej odporne na ścieranie, a więc będą wymagały szybszej wymiany. Mają one również lepszą przyczepność i stawiają większy opór, przez co zmniejszają długość odepchnięcia się. Z kolei, wybierając te z przedziału 84 do 101A mamy gwarancję trwałości i możliwość lepszego rozpędzenia się, jednak kosztem wygody -dadzą się we znaki na nie idealnie gładkich podłożach.

Kiedy nie jesteśmy pewni na co postawić, najlepiej zdecydować się na parametry oscylujące gdzieś pośrodku. Aby zminimalizować ryzyko złego doboru sprzętu kupujmy go w sklepie po uprzednim przymierzeniu, a najlepiej spytajmy się sprzedawcy o możliwość przetestowania na miejscu. Na szczęście, rolki różnią się od łyżew tym, iż łatwiej jest zmienić to, co ma kluczowy wpływ na jazdę (płozy łyżwiarskiej lepiej nie montować samodzielnie) A więc nie martwmy się też zbytnio na zapas i nie bójmy się eksperymentować, a wtedy jazda będzie czystą przyjemnością.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Zamieniamy łyżwy na rolki"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
laura
Gość
laura
3 lat 17 dni temu

Czy można do łyż figurowych z wymienną płozą doczepić płoze z takich figurowych rolek?

kieruneklod
Gość
kieruneklod
3 lat 16 dni temu

„Prawdziwe” rolki figurowe (snow white, PIC skate) montuje się do buta łyżwiarskiego tak jak płozy. Trzeba tylko się upewnić czy stare nawierty będą pasować lub czy jest miejsce na nowe. Pamiętaj żeby śrub nie odkręcać zbyt często bo się wyrabiają, a montaż powierzyć specjaliście.

kieruneklod
Gość
kieruneklod
3 lat 5 miesięcy temu
Znam osobę, która przyjeżdżała na lodowisko na rolkach zakładała figurówki i nie miała problemu z jazdą. Prywatnie przyznam, że po dłuższej jeździe na zwykłych rolkach pierwsze wyjście na lód może być trochę dziwne. To chyba głównie kwestia tego, że rolki są dużo cięższe od łyżew figurowych. Mimo to, po półgodzinie raczej wszystko wróci do normy:) Na pewno nie rezygnowałbym z rolek. Sezon na większości lodowisk jest krótki i łatwo zgubić to, co się wypracowało przez np. 4 miesiące jazdy. A „odbicie” łyżwą czy rolką angażuje podobne mięśnie i jest ruchem, którego np. bieganie nie może w pełni zastąpić. Zatem poprawa… Czytaj więcej »
Ola
Gość
Ola
3 lat 5 miesięcy temu

A gdzie dokładnie można kupić takie rolki figurowe? Bo już długo szukam i nic 🙁

kieruneklod
Gość
kieruneklod
3 lat 5 miesięcy temu
Witaj Olu, niestety rolkarstwo figurowe nie jest u nas bardzo popularne więc „zwykłe sklepy sportowe” nie mają ich w ofercie. Są one dystrybuowane przez warszawski sklep spin http://sklep-spin.pl/ i katowicki Edge http://edge.shop.pl/lyzwy/ (oba prowadzą sprzedaż wysyłkową). Prawdziwe rolki figurowe tak samo jak łyżwy składa się z oddzielnie dobranego buta i rolki dlatego jest to idealne, ale również drogie rozwiązanie. Model Entry level http://sklep-spin.pl/oferta/entry-level/ ,który łączył cechy zwykłych rolek z figurowymi niestety nie jest obecnie osiągalny. Ewentualnie zamiast powyższych modeli polecamy rolki freestylowe dobrej jakości. Nie będą one miały przedniego stopera imitującego ząbki, ale mimo to pozwolą szlifować formę poza sezonem.… Czytaj więcej »
Ola
Gość
Ola
3 lat 5 miesięcy temu
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jednak postanowiłam, że dodam iż: -od ok 3 lat jeżdżę na łyżwyach figurowych, jestem jeszcze początkująca bo 3 sezony które w moim mieście niestety trwają bardzo krótko nie dają mi się zbytnio rozwinąć, jednak idzie mi całkiem nieźle -problem 1 polega na tym, że ciężko mi się przestawić z łyżew figurowych na zwykłe rolki -zaś problem 2 na tym, że nie chcę wydawać jednak zbyt sporej sumy, podczas gdy nie wiem czy mi się spodoba i będę miała ochotę i motywację jeździć, dodatkowo nie jestem pełnoletnia więc nie zarabiam, co oznacza że wydanie nawet 400zł z… Czytaj więcej »
wpDiscuz