Zapalenie pęcherza charakteryzuje się ciągłym parciem na mocz, mimo że pęcherz jest prawie pusty i oddawanie moczu jest bardzo bolesne i piekące?czasami nawet w moczu pojawia się krew?tę bardzo uciążliwą przypadłość częściej miewają kobiety niż mężczyźni ( ze względu na to, że cewka moczowa kobiet jest bardzo krótka, wskutek czego bakterie mają krótszą drogę do pęcherza). Zapalenie pęcherza uaktywnia się przy nagłym wychłodzeniu organizmu (na przykład siedzenie na kamieniu, wychłodzenie stóp), ale przyczyną może być także alergia na podpaski, bieliznę albo żele do higieny intymnej). Większą szansę na zachorowanie mają także osoby z kamicą nerkową, cukrzycą lub wadami układu moczowego.
Pomocne może być wypijanie dużej ilości płynów (około 2,5 litra), które wypłukują z układu moczowego chorobotwórcze bakterie, dobrze też jest wypijać wodę mineralną z cytryną, gdyż kwaśne środowisko utrudnia namnażanie się kolejnych bakterii. Dobrze jest też pić sok żurawinowy lub z brusznicy, które z kolei uniemożliwiają zagnieżdżenie się bakterii w ściankach pęcherza.
Dolegliwości można łagodzić ogrzewaniem podbrzusza (termofor, poduszka elektryczna),nasiadówki z naparu rumianku lub szałwii…Nie powinno się używać kosmetyków (dezodorant intymny, żel do higieny intymnej), należy także unikać substancji drażniących pęcherz (alkohol, mocna kawa). Jeżeli ból i pieczenie trwa dłużej niż dobę a mocz staje się mętny ze śladami krwi należy koniecznie zgłosić się do lekarza, gdyż bez antybiotyków się chyba nie obejdzie (zlekceważenie tych objawów może doprowadzić do zapalenia nerek?