Najczęściej napotykamy narzekanie różnych osób, które chcą stracić parę kilogramów. Wydaje się to nieraz trudne, lecz dzięki odpowiednim ćwiczeniom i diecie jest jak najbardziej osiągalne. W praktyce o wiele bardziej skomplikowane okazuje się bowiem przytycie – na ten problem skarży się wiele osób o bardzo szybkim metabolizmie, które wciąż zdają się być za chude i nie mogą sobie z tym poradzić. Oto kilka rad, jak przytyć w skuteczny sposób.

Przede wszystkim, należy rozpocząć walkę o tych kilka kilogramów więcej wizytą u lekarza, może się bowiem okazać, że nasza niedowaga jest spowodowana problemami zdrowotnymi (np. nadczynność tarczycy), nieprawidłowościami w odżywianiu się albo po prostu stresem. W każdym z tych przypadków, na pewno dostaniemy od lekarza rodzinnego skierowanie do specjalisty albo odpowiednie leki, które pozwolą nam walczyć z niedowagą. Jeśli okaże się, że nasza niedowaga wynika ze zbyt szybkiego metabolizmu czy uwarunkowań genetycznych, warto zacząć zastanawiać się nad możliwymi rozwiązaniami. Przede wszystkim, warto pomyśleć, ile chcemy przytyć w stosunku do aktualnej wagi – to jest etap wyjściowy, aby można było robić jakiekolwiek zmiany. Jeśli jest to liczba stosunkowo nieduża – można spróbować poradzić sobie z nią samemu, jeśli wyższa – znowu potrzebna będzie porada specjalisty.

Dla kobiet często ważne jest dobranie kilku kilogramów, aby uniknąć oskarżeń o anoreksję czy obsesyjne odchudzanie. Mylna jednak okazuje się metoda jedzenia rzeczy tłustych czy Fast-foodów, bowiem mogą one obciążyć nasz organizm i prowadzić do nieprawidłowego przyrostu tkanki tłuszczowej, nie zaś do budowania odpowiedniej tkanki ciała. Rozsądniej jest zacząć odżywiać się o stałych, określonych porach, jeść kilka większych posiłków i wspomagać się raz dziennie czymś słodkim, co sprawi, że będziemy czuć się lepiej. Trzeba spożywać dużo pokarmów zawierających białko, będące głównym budulcem organizmu.

Mężczyźni zwykle chcą przybrać więcej kilogramów masy, budując jednocześnie tkankę mięśniową – nie ma lepszego sposobu, niż zapisanie się na siłownię i spożywanie posiłków według porad pracujących tam specjalistów. Bogateh w białko potrawy spożywane przed treningiem, są najprostszą drogą do przybrania masy mięśniowej. W przypadku, kiedy nie potrafimy sobie sami poradzić z przybraniem na wadze, warto zwrócić się o poradę do dietetyka, który nie tylko ustali dla nas indywidualną, zdrową dietę, ale również wskaże na substancje wspomagające, dzięki którym szybciej dojdziemy do idealnej wagi.