Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę?
Przed dokonaniem zakupu zmywarki, powinniśmy zwrócić uwagę na efektywności energetyczne zmywarek. Według dyrektywy Unii Europejskiej nr 94/2/E wyróżniamy 7 klas, od A do G, które wskazują nam wydajność urządzenia w związku z zużyciem wody i energii. Litera A oznacza najlepszą klasę, G zaś najgorszą. Warto przy tym wiedzieć że, różnica pomiędzy klasami wynosi 12%, co w przypadku porównania klasy A do D wyniesie 36%. W tym przypadku to już ponad 1/3 więcej kosztu za energię i na przestrzeni kilku miesięcy będzie to wyraźnie widoczne.
Podobnie jak przy klasie energetycznej tak i w klasie zmywania wyróżniamy klasy od A do G. Oznacza to, iż wybierając model zmywarki z klasą energetyczną wyższą (bliższą liter A), będzie ona w stanie usunąć większe i trudniejsze do zmycia zabrudzenia. Klasa suszenia też jest niezwykle istotna i w tym przypadku dyrektywa Unii Europejskiej pozostawia wachlarz 7 klas od A do G,

co oznacza poziom wysuszenia naczyń po zakończeniu zmywania. Analogicznie do pozostałych parametrów klasa A oznaczała będzie najwyższą efektywność suszenia. Dodatkowym, niemniej ważnym elementem jest poziom hałasu mierzony w decybelach (dB). Jeśli poziom hałasu podawany w parametrach zmywarki nie przekracza 40 dB, możemy zaliczyć ją do cichych, a przeciętnie jest to ok. 40 – 43 dB.

Podchodząc do zakupu zmywarki przede wszystkim należy zastanowić się komu i jak często będzie służyć. Ci którzy na co dzień mają małą ilość naczyń do zmycia powinni zainteresować się zakupem mniejszej zmywarki (szer.45 cm), natomiast zwrócić uwagę na programy, które w większym stopniu pozwolą zaoszczędzić wodę i energię. Dla tych którzy codziennie zawaleni są stertą brudnych naczyń proponujemy wybór większej zmywarki o szerokości ok. 60 cm, co pozwoli pomieścić większą liczbę kompletów oraz naczyń o większych gabarytach.
Kolejną sprawą jaką trzeba poruszyć to względy estetyczne, zmywarka to jednak urządzenie na lata i powinna mieć swoje miejsce w kuchni oraz odpowiedni wygląd by w pełni spełniać swoją funkcję. Przy tej kwestii doboru na polskim i zagranicznym rynku dostępne są urządzenia do zabudowy i wolnostojące. Zatem zmywarki dzielą się na te do zabudowy i zmywarki wolnostojące. Dodatkowym kryterium podziału może być ich szerokość. Czy to w zmywarkach do zabudowy czy też wolnostojących standardem są dwie miary szerokości 45 cm i 60 cm Wykończenie występuje głównie w kolorze białym lub stal szlachetna (inox).