Jak zaplanować remont

Remont domu czy mieszkania warto wcześniej dobrze zaplanować, aby potem uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresujących sytuacji. Przede wszystkim warto zacząć od oszacowania kosztów planowanych prac i zakupów, których będziemy dokonywać. Często przed remontem wydaje się, że będzie on krótki, szybki i w miarę tani. Zazwyczaj w trakcie jego trwania okazuje się, że trwa on długo, a z dnia na dzień staje się coraz bardziej kosztowny. Jeśli wcześniej określimy pewien harmonogram, będzie nam łatwiej się jego trzymać, będziemy też mieć pewien obraz tego, czy mieścimy się w określonym budżecie.
Problem z remontami polega na tym, że na ogół w trakcie ich trwania wybieramy inne produkty i technologie niż te, które wstępnie założyliśmy. Tak jest np. ze stolarką drzwiową. Oglądając katalogi zwykle wybieramy jakiś model, kiedy jednak porozmawiamy z przedstawicielem producenta zmieniamy zdanie. Producent drzwi drewnianych potrafi przekonać nas, że zamiast decydować się na najtańsze modele, które są niezbyt trwałe, warto postawić na droższe produkty wysokiej jakości.
Takie zmiany potrafią zrujnować nasz budżet remontowy dlatego szacując koszty warto zostawić sobie pewien margines błędu, aby potem nie żałować. Wracając do powyższego przykładu, jeśli chcemy oszczędzić, a nie tracić na jakości, powinniśmy sprawdzić, czy producent drzwi drewnianych nie oferuje sprzedaży bezpośredniej z pominięciem pośredników. Sprzedaż bezpośrednia pozwoliłaby nam kupić drzwi taniej, a co za tym idzie oszczędzić trochę pieniędzy.