Wiele osób, które chcą zacząć biegać, od razu stawia na pokonywanie kilkudziesięciu kilometrów. Zanim jednak to zrobimy, musimy do tego przygotować swój organizm. Jak to zrobić?

Najlepszym na to sposobem są marszobiegi. Musimy je dobrze zaplanować. Możemy więc np. maszerować szybszym krokiem przez ok. 3 minuty, a następnie przez minutę przebiec krótszy odcinek. Powtarzajmy taki cykl przynajmniej 5 razy. Ten trening wykonujmy ok. 3 razy w tygodniu. Stopniowo zwiększajmy etap, w którym biegamy. Możemy później równomiernie przeplatać biegi z marszem. Róbmy tak do momentu, w którym będziemy w stanie całkowicie przebiec wybraną wcześniej trasę. Wtedy możemy już tylko zwiększać pokonywaną odległość.

Każdy sport może być przyjemny, jeśli się do niego przygotujemy. Tak samo jest z bieganiem. Stopniowo zwiększajmy więc swoje możliwości poprzez biegi przeplatane z marszem. Pamiętajmy, że to wymaga czasu. Jeśli uzbroimy się w cierpliwość na pewno już wkrótce pokonamy całą trasę wyłącznie za pomocą biegu.