Jazda na łyżwach – kilka wskazówek dla osób początkujących

Początki zawsze są trudne. Ktoś, kto nigdy w życiu nie miał nawet łyżew na swoich nogach, na pewno z lękiem wybierze się na Lodowisko Rokosowska i początkowo będzie się na nim stresować. Bardziej doświadczeni w tym temacie chętnie jednak doradzają początkującym. To właśnie od nich wyszły opisane niżej wskazówki, które każdemu mogą pomóc w postawieniu pierwszego kroku na lodzie.

Pierwsza bardzo ważna sprawa to nauka upadków. Nawet najlepszym łyżwiarzom czasami powinie się noga, dlatego trzeba zdać sobie sprawę z tego, że upadki są czymś nieuchronnym – im wcześniej człowiek to pojmie, tym szybciej wyluzuje i przestanie aż tak bardzo się ich bać. Upadać trzeba jednak umiejętnie, by nie zrobić sobie krzywdy. Najbezpieczniej lądować po prostu na pośladkach.

Nauka jest efektywniejsza, gdy ma się dobrego nauczyciela. Nie trzeba na szczęście płacić za drogie lekcje, skoro równie dobrze można poprosić kogoś znajomego o pomoc. Na pewno znajdzie się ktoś taki, kto chętnie udzieli kilku lekcji z poruszania się po lodowisku. A w grupie zawsze jest przyjemniej, zabawniej i raźniej. Początkujący ma wtedy większą motywację do zdobywania nowych umiejętności.

Lodowisko Rokosowska w okresie zimowym jest odwiedzane przez olbrzymie grupy ludzi, dlatego też bardzo ważne jest to, aby zachowywać na nim pełną ostrożność. Przy wzmożonym ruchu lepiej odpuścić sobie ekstremalną czy udziwnioną jazdę, by zminimalizować ryzyko zderzenia się z pozostałymi łyżwiarzami. A jeśli ktoś chciałby nieco bardziej poszaleć, powinien wybrać się na lodowisko z samego rana.