deweloper (18)Tradycyjne szamba coraz bardziej tracą na popularności i są zastępowane przez bardziej nowoczesne rozwiązania. Szamba zastępowane są przez przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie okazuje się tańsze i bardziej przyjazne środowisku niż zwykłe szambo.

Niestety nie wszystkie gospodarstwa domowe mogą pozwolić sobie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli dom budowany jest na terenie, który jest skanalizowany, właściciele mają obowiązek podłączyć dom do ogólnej kanalizacji. Wtedy nie ma możliwości wybudowania ani szamba ani oczyszczalni.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają to do siebie, że ich utrzymanie jest znacznie tańsze niż utrzymanie szamba. Nie trzeba płacić za okresowe wywozy nieczystości. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane bezpośrednio do gruntu lub do rzek i innych zbiorników wodnych. Oczyszczalnie przekształcają szkodliwe substancje na proste składniki mineralne za pomocą substancji organicznych, przez co unieszkodliwiają toksyny.