Spływ kajakowy Parsętą koło Dźwirzyna

Spływ kajakowy między Storkowem a Kołobrzegiem wymaga przepłynięcia odcinków trasy o ogromnie zróżnicowanym stopniu trudności. W górnym odcinku rzekę w wielu miejscach blokują konary przewróconych drzew, które sprawiają, że w tym miejscu szlak jest dużym wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonych wioślarzy i pokusić się o jego przebycie mogą tylko nieliczni. Z kolei fragment rzeki znajdujący się przed jej ujściem do morza nie sprawi problemów nawet nowicjuszom. Sportowcy, którzy wybiorą bazę noclegową w Dźwirzynie mogą pokonać dolny odcinek Parsęty oraz wypłynąć na kanały lub jezioro.

Nawet ogromne doświadczenie nie uchroni kajakarzy przed wywrotkami podczas spływu górnym odcinkiem Parsęty. Połączenie silnego prądu, wysokich brzegów rzeki, zwisających nisko gałęzi oraz labiryntu z przewróconych drzew blokujących koryto rzeki sprawia, że spływ na tym dystansie bywa określany jako doświadczenie ekstremalne. Na tym odcinku płynie się z prędkością 2-3 kilometrów na godzinę, będąc przy tym bezlitośnie ciętym przez komary.

Spływ Parsętą pomiędzy Storkowem, a Osówkiem trwa kilka dni. Wprawdzie doświadczeni kajakarze przeżywają podczas niego ciekawą przygodę, ale nowicjusze by się tu tylko uszarpali, ryzykując przy tym własnym życiem. Warto więc realistycznie podchodzić do swoich sił oraz umiejętności technicznych, aby bez sensu nie narażać się na tragedię.

Początkujący bez problemu pokonają drugą część szlaku Parsęty, spływając na przestrzeni pomiędzy Osówkiem i Kołobrzegiem. W dolnym odcinku prawie nie ma już konarów leżących w poprzek rzeki, a prąd rzeki staje się o wiele bardziej wolny. Kilka progów wodnych oraz tama zmuszają wioślarzy na przeniesienie swoich kajaków brzegiem rzeki, ale nie stanowi to utrudnienia. Po drodze można zatrzymać się na grill lub ognisko w wyznaczonych miejscach, gdzie dla sportowców ustawiono stoły i ławy z drewna.

Biorąc pod uwagę te ciekawe fragmenty rzeki, warto wykupić w pobliżu jej ujścia miejsce na nocleg np. w Dźwirzynie. Leży ono niedaleko jeziora i kanałów, które także można pokonać, spędzając wakacje w okolicy. Kajakarze, którzy chcą wypłynąć na morze, muszą skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych kajaków morskich, zwiększających bezpieczeństwo uczestników podczas wiosłowania na Bałtyku. Kajakarze, którzy poszukują idealnego miejsca na uprawianie swojej pasji, często biorą pod uwagę Dźwirzyno.