Jazda na łyżwach – poradnik dla początkujących

Jak zacząć jeździć na łyżwach? Dzięki kilku prostym krokom, opisanym w tym krótkim poradniku, każdy będzie mógł powoli zacząć opanowywać tę nową umiejętność.

Krok pierwszy – wybór lodowiska. Najlepiej znaleźć mniej znane Lodowisko Brucknera, na które będzie uczęszczać mniejsza ilość osób. W tłumie o wiele łatwiej bowiem o upadek, zwłaszcza gdy ludzie zaczynają na siebie napierać, a wśród nich znajdują się osoby ćwiczące różne piruety bądź praktykujące ekstremalnie szybką jazdę. Jeszcze przed wyjściem z domu należy się również upewnić, czy lodowisko umożliwia wypożyczenie łyżew. Osoba, która chciałaby natomiast jak najczęściej korzystać z możliwości tego zimowego sportu, powinna pomyśleć o zakupie własnego sprzętu. Łyżwy muszą idealnie pasować do nóg. Należy je także solidnie zawiązać, aby nie rozwiązywały się w trakcie jazdy i jej nie utrudniały.

Pierwsze kroki na lodzie należy stawiać bardzo ostrożnie. Najlepiej trzymać się wtedy bandy i początkowo jeździć tuż przy niej, by przyzwyczaić nogi do śliskiej powierzchni, która jednak nie jest dla nich czymś naturalnym. Lodowisko Brucknera wymaga utrzymywania ciągłej równowagi. Aby zminimalizować ryzyko upadku, należy napiąć mocno mięśnie brzucha i znaleźć balans, delikatnie uginając nogi w kolanach. Nie należy przy tym przechylać ciała ani w przód, ani w tył, ani tym bardzie na boki. Wzrok powinien być skierowany cały czas do przodu, przynajmniej na początkowym etapie nauki. Regularna praktyka szybko przyniesie pierwsze efekty. Im częściej będzie się ćwiczyć, tym prędzej się one pojawią.