Piękne i białe zęby nie tylko znacznie podnoszą naszą atrakcyjność, ale również bardzo istotnie wpływają na stan naszego zdrowia. Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej chroni nas przede wszystkim przed różnymi chorobami – przeważnie próchnicą. Tylko prawidłowa profilaktyka przeciwpróchnicza zapewni nam lśniące i białe zęby. Przedstawiamy główne sposoby jak prawidłowo dbać o zęby.

Szczoteczka

Głównym problemem szczotkowania jest nieodpowiednia technika. Za agresywne i za mocne szczotkowanie oraz poruszanie szczoteczką w poprzek zazwyczaj są powodem uszkodzenia szkliwa. Poprawne ruchy przy szczotkowaniu to ruchy okrężno – wymiatające. Równie istotny jest naturalnie wybór właściwej szczoteczki. W sklepach możemy znaleźć bardzo wiele różnych szczoteczek, różniących się m.in. twardością, zatem nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem szczoteczki do swoich potrzeb.

Pasta

Dzisiaj możemy wybierać z pośród wielu past do zębów, mających przeróżne zastosowanie: odświeżające oddech, wybielające, czy przeciwpróchniczne. Jeśli chcemy stosować pasty wybielające, musimy być szczególnie ostrożni, ponieważ zazwyczaj sprawiają one, że szkliwo się niszczy i odnosimy skutek odwrotny do planowanego. Zanim zaczniemy stosować konkretną pastę, najlepiej zapytajmy o radę dentystę, on nam powie, czy wybrana przez nas pasta jest odpowiednia.

Mycie zębów

Najlepiej czyścić zęby po każdym posiłku, aby usunąć pożywkę dla bakterii. Niektórzy dentyści są jednak zdania, że lepszym wyjściem jest rzadsze mycie zęby (rano i wieczorem) lecz za to dokładne i przez co najmniej 3 minuty.

Akcesoria

Obok normalnego szczotkowania warto również korzystać z innych dodatków, np.: wykałaczki, czy nici dentystyczne. Bardzo przydatnym urządzeniem jest także irygator, wtryskujący wodę pod ciśnieniem, która wymywa z ust resztki pokarmu. Potrzebne okazują się też być wszelkiego typu płukanki do higieny jamy ustnej, które pozwalają zachować właściwy poziom pH oraz zapobiegają gromadzeniu się bakterii.

Wybielanie zębów

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu należy koniecznie skonsultować się ze stomatologiem, który będzie kontrolował cały proces. Bardzo złym posunięciem jest samodzielne stosowanie żelów czy past wybielających zęby, które są dostępne w hipermarketach, czy zakupywane internetowo. Niewłaściwie dobrane środki potrafią zdziałać dużo więcej złego niż dobrego. Zatem naprawdę opłaca się wydać większą sumę pieniędzy i wybielić zęby u stomatologa.

Słodycze

Ogranicz jedzenie pokarmów, które są bogate w cukier, albo skrobię. Porzuć szczególnie lepkie przekąski. Jak rzadziej będziesz podjadać między posiłkami, to zmniejszysz ryzyko zaatakowania szkliwa zębów przez kwasy, które wytwarzają bakterie płytki nazębnej.

Kontrole u stomatologa

Systematycznie odwiedzaj swojego dentystę, aby poddać się profesjonalnym zabiegom usuwania płytki nazębnej oraz badaniom kontrolnym.