W powrocie do zdrowia niezbędna jest dbałość o zdrowy styl życia.
Dbałość o zaspokojenie swoich potrzeb zapobiega nawrotom choroby.
Każdy dzień jest dobrym momentem do zmiany stylu życia.
Każdy może nie pić alkoholu przez 24 godziny.

Pytania sprawdzające:

Podaj przykłady sytuacji, w których:

udało Ci się nie rozpocząć picia dzięki byciu najedzonym lub po zaspokojeniu pragnienia poprzez wypicie innego napoju niealkoholowego:
udało Ci się nie rozpocząć picia, mimo przeżywania silnej złości, wściekłości lub zdenerwowania:
nie rozpocząłeś picia, mimo przeżywania osamotnienia
nie rozpocząłeś picia w sytuacji przemęczenia nadmiarem obowiązków

Program HALT

Przypomnieć, że chęć picia alkoholu często pojawia się w sytuacjach, kiedy osoba uzależniona odczuwa przykre dla siebie napięcie, którego źródłem mogą być różne doświadczenia. Podstawowym sposobem niedopuszczenia do pojawienia się chęci picia jest zadbanie o higieniczny styl życia. Ważne staje się dbanie o:

własne ciało,
zaspokojenie potrzeb pokarmowych, (unikanie głodu , pragnienia) – uzyskanie umiejętności radzenia sobie ze złością,
dbanie o pogodę ducha,
dobre kontakty z innymi ludźmi, unikanie samotności,
dostosowanie długości dnia pracy do swojej wydolności psychicznej i fizycznej,
należy dbać o wypoczynek, unikać przemęczenia.

Realizacja programu HALT jest sposobem na objęcie siebie troską, zapobiega powstawaniu napięcia. Nazwa programu pochodzi od angielskich słów :
H A L T
HUNGRY ANGRY LONELY TIRED
GŁODNY ZŁY OSAMOTNIONY PRZEMĘCZONY

GŁODNY – Postaraj się być sytym. Unikaj uczucia głodny.

Głód jest źródłem stresu. Ssanie w żołądku rozpoznawane jako napięcie, cierpienie łatwo prowadzi do chęci uzyskania ulgi, przede wszystkim poprzez wypicie alkoholu. Ryzyko sięgnięcia po alkohol zmniejszy się, gdy zwraca się uwagę na sposób odżywiania.

Regularne spożywanie w ciągu dnia, co najmniej trzech posiłków. W jadłospisie warto uwzględnić przede wszystkim owoce, warzywa, ryby, gotowane mięsa.
Unikanie nadmiaru słodyczy, kawy i mocnej herbaty, korzystania z płynów, energetyzujących, które działając pobudzająco powodują nadpobudliwość i niepokój, czasem obniżenie nastroju.

ZŁY – Zadbaj o pogodę ducha. Unikaj narastającej złości i rozgniewania.

Przeżywanie złości, gniewu rodzi narastające napięcie, któremu często towarzysza myśli o napiciu się alkoholu. Osoby pijące alkohol znają z własnych doświadczeń jego odprężające, przynoszące ulgę działanie. Dlatego trzeźwiejąc należy się:

Unikać sytuacji wyzwalających złość.
Kiedy złość się pojawi, wyrażaj ją możliwie jak najwcześniej. Możesz zastosować konstruktywne sposoby poradzenia sobie ze złością – np.: odreagować poprzez rozmowę z życzliwą osobą, zrelaksować się, pójść na spacer, odwrócić uwagę, koncentrując się na czymś innym, zrobić krótką drzemkę, posłuchać ulubionej muzyki, wykonać ćwiczenia fizyczne.

Nauka strategii radzenia sobie ze złością realizowana jest w programie zaawansowanym psychoterapii uzależnienia.

OSAMOTNIONY – Kontaktuj się z innymi osobami. Unikaj osamotnienia.

Samotność jest czasem w różnych okresach życia naszym wyborem – potrzebujemy czasem izolacji, gdy podejmujemy osobiste decyzje. Czymś innym jest osamotnienie, które łączy się z poczuciem odrzucenia przez innych, porzucenia. Towarzyszą temu przede wszystkim smutek, poczucie izolacji, rozżalenie, użalanie nad sobą. Daje to narastające uczucie cierpienia, któremu podobnie jak w poprzednich sytuacjach towarzyszą myśli o napiciu alkoholu, najlepiej z osobami, które zastąpią pustkę po „kolegach od kieliszka”. Dobrym miejscem na poznanie „właściwych osób” są mityngi AA, kontakt z sponsorem , powrót do rodziny itp.

PRZEMĘCZONY – Wypoczywaj – unikaj przemęczenia.

Dbanie o wypoczynek, czas na 8 godzinny sen, regeneruje siły, zapobiega przemęczeniu. Dodatkowe prace, próby nadrobienia zaległości prowadzą do odczuwania przemęczenia. Poprzez swoje działanie alkohol pobudzał i odprężał jednocześnie, łatwo więc w chwilach zmęczenia pojawia się myśl a napiciu, uruchamia się głód alkoholowy. Brak snu, nieregularny sen, są przyczyną irytacji, niepokoju i zmęczenia, które to stany nie sprzyjają trzeźwieniu.

PODSUMOWANIE

Program „HALT” jest praktyczną wskazówką co należy robić aby uniknąć niespodziewanego pojawienia się głodu alkoholowego, pozwala zachować abstynencję i trzeźwość. Umiejętność radzenia sobie ze złością dbanie o pogodę ducha, przeznaczenie czasu na posiłek co ważne w miłym towarzystwie pozwala uniknąć samotności jest czasem na wypoczynek. Dostosowanie długości dnia pracy do swojej wydolności psychofizycznej zapobiega przemęczeniu i rozdrażnieniu.

Rozwiązywaniu trudnych spraw (uwalnia od poczucia krzywdy) radzenie ze złością, regularne odżywianie, dbanie o bliskie relacje z innymi, utrzymywanie równowagi między pracą, a wypoczynkiem dbanie o swoje potrzeby, o wewnętrzny spokój, i równowagę składają się na program HALT, który pozwala skuteczne unikanie nawrotu choroby – przede wszystkim głodu alkoholowego. Celem programu HALT, jest osiągnięcia STOP:

S
T O P
SPOKÓJ TOWRZYSTWO ODPOCZYNEK

POŻYWIENIE

PROGRAM NA 24 GODZINY

Po ciągach picia wielu alkoholików przysięga sobie i innym „nigdy więcej”. Obiecują, że nie wypiją alkoholu przez kolejne tygodnie lub miesiące. Składając te obietnice, są naprawdę szczerzy w swych deklaracjach, zdecydowani nie pić przez określony czasu, czasem nawet do końca życia. Pomimo dobrych intencji wynik najczęściej jest taki sam. Przychodzi taka chwila, w której głód alkoholowy jest tak duży, że zaciera się pamięć o przysięgach, narastające napięcie, niepokój, rozdrażnienie rodzą cierpienie, które prowadzi do decyzji o ponownym piciu. Towarzyszące wypiciu alkoholu poczucie winy, wyrzuty sumienia wzmagają jeszcze bardziej cierpienie i potęgują picie.

Wiemy już, że alkoholizm jest chorobą nieodwracalną do końca życia. W ruchu Anonimowych Alkoholików spotkamy osoby, które znalazły sposób na utrzymywanie abstynencji. Korzystają oni z doświadczeń kolegów, nie składają przyrzeczeń dotyczących terminu trzeźwości. Wiedzą że bardziej realne i dające większą szansę na powodzenie, jest stwierdzenie „nie wypiję alkoholu tylko dzisiaj”. Nawet jeśli alkoholik pił wczoraj, dzisiaj może postanowić, że nie wypije żadnego alkoholu -piwa wina wódki. Co będzie jutro i tak nie wie, może wróci do picia – może umrze. Na pewno przez 24 godziny podobnie jak każdy inny alkoholik, ma szansę powstrzymać się od wypicia alkoholu. Jest to realne. Niezależnie od pokus czy zachęt, każdego człowieka stać na to, aby przez 24 godziny coś robić, lub czegoś nie robić np. nie wypić alkoholu.

Jeśli pragnienie picia jest bardzo duże, to dobrym pomysłem na to jest podzielenie doby – 24 godzin na mniejsze odcinki czasu i postanowienie o „nie piciu” przez godzinę, potem jeszcze jedną i tak dalej. Każda abstynencja zaczyna się od pierwszej godziny trzeźwości. Wielu alkoholików, właśnie w taki sposób rozpoczęło proces wracania do trzeźwości. Powstrzymało się przez godzinę od wypicia alkoholu.

W programie na 24 godziny nie ma powodu do składania innym obietnic, czy przyrzeczeń. Decyzja o nie piciu przez 24 godziny dotyczy tylko siebie, swojego zdrowia i życia.

Program jest bardzo elastyczny. W każdy alkoholik może go rozpocząć niezależnie od miejsca i sytuacji w której się znajduje. W domu, pracy, barze czy na sali szpitalnej, o każdej godzinie – rano, w południe, wieczorem czy w nocy, może rozpocząć realizować swoje postanowienie: „nie wypiję alkoholu przez następne 24 godziny”.

Stosowany program trzeźwości nie ma takich wad jak podejmowane zobowiązania do nie picia przez określony czas. Gdy dobiega końca założony okres abstynencji, alkoholik najczęściej oddycha z ulgą. Spełnił swoje postanowienie, odzyskał kontrolę życia czuje swoją moc, siłę. W świadomości pojawia się myśl, że odzyskanie możliwości kierowania życiem pozwoli również kontrolować picie alkoholu, pozwoli na przykład na wypicie tylko jednego małego piwa, czy drinka. Niestety wypicie nawet małej ilości alkoholu u osoby uzależnionej, wywołuje silny głód uruchamiający kolejne, czasem wielodniowe picie.

W programie na 24 godziny jest inaczej. Dzień dzisiejszy istnieje zawsze. Życie składa się z następujących po sobie dni, a każdy alkoholik, może wytrzymać bez picia tylko jeden dzień. Alkoholicy realizujący program Anonimowym Alkoholikom wiedzą o tym, że sprawdza się w trzeźwieniu podział czasu na 24 godzinne odcinki. Jest to skuteczne i daje efekt w postaci w trzeźwości trwającej dni, tygodnie, miesiące, lata. Trzeźwość jest efektem nie picia alkoholu tylko przez 24 godziny. Ten program sprawdza się nie tylko w utrzymywaniu trzeźwości, ale pozwala radzić sobie, także z wieloma innymi życiowymi sprawami.