Skoki narciarskie wyzwoliły w społeczeństwie nowe pokłady pozytywnej energii. Połączyły ludzi we wspólnej idei kibicowania skoczkom i dobrej zabawy na zawodach. Kibice jeżdżą za polskimi skoczkami po całej Europie. Nie ma skoczni, na której nie byłoby polskich kibiców. Widzowie żywo reagują na wydarzenia na skoczni. Kibice wyposażeni w trąbki, piszczałki i dobry humor tworzą klimat na skoczniach.
Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem

Prawdziwym świętem dla polskich kibiców skoków narciarskich są konkursy Pucharu Świata w Zakopanem oraz letnie konkursy w Szczyrku i Wiśle. Już na kilka tygodni przed konkursami brakuje miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach, brakuje także wolnych pokoi u gospodarzy. Ulice powyższych miejscowości tętnią życiem i kolorami flag. Radość kibiców udziela się mieszkańcom i innym turystom. Zagraniczni turyści i przyjeżdżający na zawody do Polski zawodnicy zgodnie twierdzą, że atmosfera na tych konkursach jest niepowtarzalna, a polscy kibice to serdeczni i gościnni ludzie. Konkursy w Polsce mają swoją markę.
Moda na skoki narciarskie

Zainteresowanie skokami przełożyło się na szkolenie młodzieży. W klubach sportowych w okolicach górskich liczni powstają sekcje skoków narciarskich. Organizowane są specjalne zawody dla dzieci i młodzieży. Pierwszy bum na skoki narciarskie miał miejsce w reakcji na sukcesy Małysza. Zawodnicy, którzy wtedy, jako dzieci rozpoczęli treningi, obecnie stawiają pierwsze kroki w Pucharze Kontynentalnym i Pucharze Świata. Udaje się im zdobywać punkty. Są nadzieją polskich skoków. Warto wspomnieć, że skoki narciarskie trenują także dziewczynki. Organizowane są pierwsze konkursy mieszane.
Strój skoczka narciarskiego

Puchar Świata w skokach narciarskich kobiet zyskuje na popularności w Austrii, USA, Rosji, Norwegii. Wspólny występ kobiet i mężczyzn w skokach ma być jedną z konkurencji na zimowych igrzyskach olimpijskich w 2014 roku. Skoczek narciarski musi mieć odpowiedni strój – w jeansach i kurtce nie ma mowy o skokach. Strój skoczka narciarskiego składa się z nart z wiązaniami, kombinezonu, butów, kasku i gogli. Narty do skoków są dłuższe, szersze i lżejsze niż zjazdowe. Większa szerokość nart pozwala skoczkowi na uzyskanie lepszej nośności w powietrzu i dłuższy lot w powietrzu. Kombinezon wykonany jest ze specjalnej pianki o grubości 5 mm, dodatkowo może być pokryty cienką warstwą metalizowanego materiału. Obszerniejszy kombinezon pozwala sportowcowi lecieć dalej, ponieważ powstaje większy opór i dzięki temu kombinezon wypełnia się powietrzem.
Międzynarodowa Federacja Narciarska

Wymagania techniczne są określone przepisami FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Buty skoczka różnią się od tradycyjnych butów narciarskich. Wykonane są ze skóry. Są elastyczne, dopasowują się do ruchu stopy. Utwardzenie tylnej części zapobiega niepożądanym urazom. Buty mają pomóc utrzymać stopę w odpowiednim położeniu, a zarazem nie ograniczać swobody jej ruchów. Skoczkowie mogą bez problemu pochylać się podczas lotu i lecieć równolegle z ułożonymi nartami, dzięki czemu oddają długie skoki i nie są narażeni na urazy stopy podczas lądowania.