Życie ludzkie pełne jest zaskakujących i nieznanych zwrotów akcji, jakie efektywnie podnoszą nam nie tylko ciśnienie krwi ale i poziom adrenaliny. Niektóre osoby twierdzą nawet, że gdy w naszym ciele narasta poziom adrenaliny to wiemy, że na prawdę żyjemy. Adrenalina powoduje, że nasze serce pompuje szybciej krew w naszym organizmie, a nasze wszelkie fundamentalne instynkty się zaostrzają. Jest to zjawisko tak bezprecedensowe, że mnóstwo osób wręcz nie może się bez niego obejść. Są to głównie osoby trenujące wszelkiego typu sporty ekstremalne, od niebezpiecznej jazdy na rowerach, samochodami, poprzez skoki spadochronowe aż po wysokogórską wspinaczkę.

Wszelkie te aktywności są ewidentnie niezwykle niebezpieczne, co jak nic innego służy uzyskiwaniu odpowiedniego poziomu adrenaliny aby wyczuć wyczekiwany dreszczyk emocji. Można by się zastanawiać, co rządzi osobami, które np. zimą pragną osiągać szczyty górskie czy bieguny. Przecież poza prywatną satysfakcją nic im taka wyprawa nie da. Tacy ludzie potrafią wydać fortunę na profesjonalny sprzęt wspinaczkowy, kompletne komplety ubrań i bielizny na zimę, wliczając w to czapki i skarpety termoaktywne tylko po to aby znieść szczyptę emocji. Taki bieg rozumowania jest tymczasem fałszywy, gdyż ludzie wybierający się na takie wyprawy nierzadko chcą zmierzyć się z samym sobą. Zdobywają granice, jakich zwykły miejski obywatel nigdy nie pokona, badają możliwości własnego organizmu i intelektu, a zdobywając upragniony cel wyprawy na pewno doznają czegoś więcej aniżeli zwykły skok adrenaliny.

Takie uczucia są niewspółmierne z niczym innym na ziemi, gdyż Wrażenie osobistego sukcesu i zwyciężenia wszelkich przeciwności w dotarciu do celu to coś, czego nie zaznamy w naszej codziennej rutynie i dlatego właśnie spora część z nas ustawia przed sobą tak trudne wyzwania, aby dać dodatkowo punkt odniesienia wszystkim pozostałym, że wszystko jest możliwe.