Refluks żołądkowo- przełykowy to dolegliwość polegająca na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku (czasami aż do jamy ustnej). Powoduje to nieszczelność mięśniowej zastawki, czyli dolnego zwieracza przełyku lub jego nieprawidłowe rozkurczanie. Przy tej chorobie najbardziej charakterystycznym objawem jest częsta i bardzo uciążliwa zgaga, kwaśna treść żołądka podrażnia błonę śluzową przełyku sprawiając ból, który czasami można pomylić ze stanem przedzawałowym (ból za mostkiem). Ból nasila się po jedzeniu, przy schylaniu się i w pozycji leżącej, czego nie ma w chorobie serca.
Leczenie objawowe polega na podawaniu leków (dostępne bez recepty), które będą zobojętniały kwaśny odczyn treści żołądka dostający się do przełyku; lekarz zapisze (najczęściej) kurację, która spowoduje zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku.
Człowiek sam może nie dopuścić do nasilania się objawów stosując się do paru zupełnie prostych rad:
1. należy unikać potraw tłustych, smażonych, zbyt pikantnych i słodkich:
2. należy zrezygnować z palenia papierosów i kawy, a także alkoholu i napojów gazowanych (działają drażniąco na i tak już w nienajlepszej formie przełyk)
3. należy jeść 4-5 niezbyt dużych posiłków dziennie i dokładnie przeżuwać każdy kęs jedzenia;
4. krótko po zjedzeniu posiłku nie kłaść się spać (ani nie odpoczywać w pozycji leżącej), gdyż objawy mogą się nasilić;
5. do leżenia i spania należy się ułożyć w odpowiedniej pozycji, to znaczy głowa i tułów powinny być uniesione kilkanaście centymetrów do góry w stosunku do reszty ciała (najlepiej kłaść się na lewym boku)