Migrena dopada trzy razy częściej kobiety niż mężczyzn i naprawdę nie jest to ?babska fanaberia?, ale bardzo uciążliwa choroba. Można rozróżnić trzy podstawowe rodzaje migreny: pierwsza to najczęściej spotykana migrena pospolita, charakteryzująca się bólem po jednej stronie głowy, niepoprzedzona tak zwaną aurą (świetliste zygzaki, mroczki przed oczami), często występującymi nudnościami i wymiotami a także nadwrażliwością na światło i silne dźwięki;
Druga to migrena klasyczna, której objawy podobne są do pospolitej, ale poprzedzone aurą a często zmęczeniem, sennością i ziewaniem;
I trzecia to migrena, na którą cierpią tylko kobiety to migrena menstruacyjna pojawiająca się tuż przed miesiączką lub w pierwszych godzinach krwawienia.
Najprostszą metodą przetrwania ataku migreny jest zimny okład na głowę i sen w zaciemnionym i wyciszonym pokoju, a jeśli to nie pomoże należy zażyć lekarstwo.
Osobom cierpiącym na migreny czasami udaje się jej uniknąć stosując umiarkowany ruch (nadmierny nie tylko nie pomaga, a wręcz może wywołać atak migreny), należy pamiętać o piciu dużych ilości płynów, gdyż odwodnienie organizmu jest także czynnikiem migrenogennym, kobiety cierpiące na migrenę menstruacyjną, zależną od wahań hormonów powinny zdecydować się na doustną antykoncepcję, która wyrówna poziom hormonów i jest duże prawdopodobieństwo, że migreny miną. Ostre światło i nadmierny hałas mogą także stać się przyczyną ataku, więc należy tak zorganizować sobie miejsce pracy i wypoczynku, aby nie było takich czynników.