Wspinaczka jest jednym ze sportów, które na przestrzeni kilku ostatnich lat stały się niebywale popularne. Jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe, kolejne ścianki wspinaczkowe. Z garstki zapaleńców, którzy kilkanaście lat temu byli pierwszymi w kraju, urosła widoczna w środowisku grupa, która ciągle rośnie.

Wspinaczka coraz bardziej modna

Nie ma już większego miasta, w którym nie można byłoby rozpocząć przygody ze wspinaczką. Cały sprzęt, jaki niezbędny jest do uprawiania tego wyczynowego sportu, można najczęściej wypożyczyć na miejscu, jednak warto jest zaopatrzyć się w niektóre elementy. Szczególnie jeśli nie jest to tylko chwilowa zachcianka. Ze wspinaczką jest bowiem tak, że już po pierwszym razie pokochasz ją lub znienawidzisz. Sprzęt nie jest tanią sprawą. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie kosztów zakupu poszczególnych elementów wyposażenia. Kupując sprzęt na ogłoszeniach internetowych mamy gwarancję zakupu markowego sprzętu za ułamek ceny.

Niezbędny sprzęt

Co więc zalicza się do podstawowego wyposażenia każdego początkującego wspinacza?
Po pierwsze: buty

Najważniejsze są buty do wspinaczki. Jest to jeden z tych elementów, które powinieneś mieć na własność już od samego początku swojej przygody ze wspinaczką. Dobrze dobrane buty zminimalizują ryzyko kontuzji. Nie są to jednak tanie elementy – ich koszt wynosi najczęściej od 200 do 450 zł. Najważniejszy przy dokonywaniu zakupu powinien być ich rozmiar. Pamiętajmy, że powinien być o rozmiar, a w niektórych przypadkach nawet o dwa rozmiary mniejszy niż noszony przez nas na co dzień. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wielkości poszczególnych modeli, przed dokonaniem zakupu przez Internet, należy sprawdzić w sklepie jak dany model leży na stopie.
Worek i uprząż

Worek na magnezję jest znacznie łatwiejszym elementem do zakupienia przez Internet. Nie jest drogi – kosztuje najczęściej około 50 zł, a w sieci można go nabyć jeszcze taniej.
Uprząż to kolejny podstawowy element wyposażenia wspinacza. Pomimo, że ją również można wypożyczyć na każdej profesjonalnej ściance wspinaczkowej, warto jest mieć ją na własność. Cena dobrych uprzęży waha się między 150 a 400 złotymi. Pamiętaj, że od tego elementu zależy życie. Nie warto jest więc oszczędzać, a gdy szukamy tańszych modeli upewnijmy się, że produkowane są przez sprawdzone, profesjonalne firmy.
Niekoniecznie droga lina

Lina jest najdroższym z elementów wyposażenia wspinacza, warto więc ją kupić na ogłoszeniach internetowych. Koszt jej nabycia wynosi od 400 do nawet 1000 złotych. Zanim ją zakupimy dowiedzmy się, czy pasuje do preferowanego przez nas sposobu wspinania się. Liny statyczne używane są do wspinaczki na wędkę. Liny dynamiczne natomiast mają na celu amortyzowanie w przypadku odpadnięcia od ścianki, używane są więc głównie przy wspinaniu na prowadzeniu. Ósemka jest niezwodzonym przyrządem przy zjazdach. Karabińczyk (karabinek) to metalowy element asekuracyjny, który wraz z przyrządem zjazdowym wykorzystywany jest do asekuracji w każdym rodzaju wspinania.
Ekspres jest ostatnim elementem niezbędnym przy wspinaniu się z dołem. Składa się z dwóch karabińczyków, z których jeden wpina się w ścianę, do drugiego natomiast wpina się linę. Opisane elementy stanowią podstawę przy wspinaniu się zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych sportowców.