W Karkonoszach najbardziej znanymi miejscowościami niewątpliwie są: Karpacz i Szklarska Poręba. Zwłaszcza zimą miejscowości te zapchane są licznymi turystami i amatorami białego szaleństwa. W Karkonoszach jest ponad 30 kilometrów tras i stoków do uprawiania narciarstwa alpejskiego i ponad 100 kilometrów tras przygotowanych do uprawiania narciarstwa klasycznego.
Oprócz tych atrakcji, niewątpliwie dużym plusem tych terenów są spektakularne widoki: prawie 200 metrowe przepaście, czyli Śnieżna Kotły są pozostałością po lodowcach, a w niektórych miejscach śnieg leży tutaj przez cały okrągły rok. Dziś nad Kotłami króluje postawiona w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku stacja przekaźnikowa.
W Szklarskiej Porębie warto zwiedzić muzeum mineralogiczne i obejrzeć najciekawsze skarby Karkonoszy a w Karpaczu niewątpliwą atrakcja jest kościółek Wang z trzynastego wieku, a także muzeum zabawek, a w obu tych miejscowościach jest sporo restauracji i kafejek gdzie można odpocząć po wrażeniach na stokach lub trasach zjazdowych?