Wszyscy wiemy, że większość kwater noclegowych należy do dwóch grup: baz całorocznych oraz baz sezonowych. Nieznany nam jest jednak inny podział, równie często stosowany. On natomiast wyróżnia bazy otwarte i bazy zamknięte. A czym one od siebie się różnią?

Z baz noclegowych otwartych sami dość regularnie korzystamy. Należą do nich bowiem wszystkie te ośrodki, jakie nam samym mogą zagwarantować nocleg. Za bazy otwarte uznajemy więc chociażby Kwatery Miedzyzdroje, bo to do nich zgłaszamy się wtedy, gdy potrzebny jest nam nocleg nad morzem. By go zarezerwować, musimy dysponować wyłącznie swoim dowodem osobistym oraz środkami pieniężnymi. Jeśli chodzi o bazy zamknięte, z większości z nich nie będziemy mogli skorzystać. Oferują one bowiem nocleg tylko uprawnionym do niego osobom.

Teoretycznie znajomość takiego podziału baz noclegowych nie jest nam potrzebna do tego, by z nich skorzystać. Mimo wszystko warto posiadać rozległą wiedzę na temat różnych dziedzin, bo i ona może nam się kiedyś przydać.