Budowanie masy mięśniowej wymaga czasu, zwłaszcza jeśli marzy nam się czysta masa mięśniowa. Ważna jest ilość kalorii i właściwa dieta, to od niej zaczyna się pierwszy krok do sukcesu. Trzeba nieustannie kontrolować swoją dietę, ale należy także stosować odpowiedni rodzaj treningu. To wymaga poświęcenia i cierpliwości.

Dobrze jest skupić się na poszczególnych partiach swojego ciała, gdy korzystamy z siłowni. Dobrze, jeśli możemy pozwolić sobie na trening przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wtedy możemy zdecydować się na dwa treningi całego ciała lub jeden trening górnej partii mięśni i jeden dolnej partii ciała. Jeszcze lepiej będzie, jeśli rozpiszemy swój trening na dwie sesje górne i dwie dolne.
Należy także unikać dłuższego odpoczynku między ćwiczeniami.
Utrzymując krótsze okresy odpoczynku, spalamy więcej kalorii.
Każdy rozpoczynając trening chciałby, aby czysta masa mięśniowa pojawiła się jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że to wymaga czasu i cierpliwości. Przy dobrze rozpisanym treningu i właściwej diecie pierwsze efekty mogą być widoczne już po dwóch, trzech miesiącach.
Przed rozpoczęciem programu dobrze jest także skonsultować się z lekarzem i postarać się o obecność trenera przynajmniej raz w tygodniu, o ile to możliwe, jeśli nie jesteśmy pewni techniki ćwiczeń.