Wysoka gorączka, dreszcze, silne bóle mięśni i głowy, drapanie w gardle, wyczerpanie oraz brak apetytu – to główne objawy choroby wirusowej, jaką jest grypa. Najczęściej dopada nas w sezonie jesiennym. Obecnie grypa nie jest groźną chorobą, niebezpieczne mogą być jedynie jej powikłania, które mogą pojawić się w skutek niewłaściwego leczenia grypy. Jak zatem poradzić sobie z tą chorobą i szybko stanąć na nogi?

Do łóżka marsz!

Im szybciej zareagujemy na pierwsze objawy grypy, tym łatwiej uporamy się z chorobą. Przede wszystkim należy pamiętać, że grypa nie jest przeziębieniem i nie można grypy “przechodzić”, gdyż grozi to niebezpiecznymi powikłaniami. Nie szczędźmy sobie zatem odpoczynku. Jak najwięcej czasu powinniśmy spędzać w łóżku, aby umożliwić naszemu organizmowi szybką regenerację. Przy wysokiej gorączce pamiętajmy, aby przyjmować dużo płynów. Ograniczmy bliskie kontakty z innymi członkami rodziny do minimum, szczególnie uważajmy, aby nie zarazić małych dzieci i osób starszych.

Niezbędne zakupy w aptece

Jeszcze przed wizytą u lekarza, warto zaopatrzyć się w podstawowe leki farmakologiczne, które zminimalizują dyskomfort wynikający z objawów grypy. Jeśli gorączka przekracza 39 stopni powinniśmy zacząć ją „zbijać”. Bezpieczne są leki zawierające paracetamol. Bez obaw możemy je podać małym dzieciom i osobom starszym. Dodatkowo paracetamol złagodzi bóle mięśni i głowy. Zamiennie możemy również stosować leki zawierające ibupofren, które dodatkowo działają przeciwzapalnie. Trzecia grupa leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych to leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Pamiętajmy jednak, że tej grupy leków nie można podawać dzieciom poniżej dwunastego roku życia. Jeśli męczy nas suchy kaszel, zaopatrzmy się w syrop przeciwkaszlowy.

Pomocna natura

W walce z grypą warto dodatkowo skorzystać z pomocy, jaką oferuje nam natura. Czosnek znany jest ze swoich właściwości antywirusowych. Herbatka z dzikiej róży to dodatkowa porcja witaminy C, sok z maliny podziała na nas rozgrzewająco, natomiast herbata z lipy i czarnego bzu posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Słodząc herbatę, zamiast cukru lepiej użyjmy miodu lub soku malinowego. Można się również wspomóc miksturą naszych babć, czyli ciepłym mlekiem z masłem i miodem. Z kolei korzeń prawoślazu złagodzi uporczywy i męczący suchy kaszel.

Wizyta u lekarza niezbędna

Pamiętajmy jednak, że wszystkie domowe środki mają tylko złagodzić objawy grypy. Grypa nieumiejętnie leczona, może być przyczyną wielu powikłań, które mogą być ciężkie do wyleczenia nawet przez lekarza. A więc pamiętaj – jeśli czujesz, że grypa Cię dopada, natychmiast , umów się na wizytę u lekarza!