Wyczynowe uprawianie sportu często wiąże się z rozmaitymi urazami. Napięcie mięśni, wypadki czy też po prostu problemy ze stawami są częste i wraz z wiekiem nasilają się. Zdolność do łapania kontuzji jest zazwyczaj kwestią wrodzoną, możemy jednak w pewien sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych kłopotów ze zdrowiem.

Po pierwsze, warto odpowiednio przygotować nasz organizm do wysiłku. Odpowiednia muskulatura i sposób życia poprawią wytrzymałość i sprawią, że nasze mięśnie wytrzymają zdecydowanie większe obciążenia. Musimy tutaj pamiętać także o rozgrzewce, jest ona często bagatelizowana, jednak wpływa korzystnie na nasze ciało i sprawia, że jest ono bardziej gotowe na przyszły ruch.

Rady te oczywiście mogą służyć amatorskim sportowców. W wypadku zawodowego uprawiania poszczególnych dyscyplin naszym zmaganiom towarzyszą nieustannie fizjoterapeuci i osoby, które zajmują się odpowiednim przygotowaniem fizycznym podopiecznych. To oni są odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie organizmów swoich zawodników.